makita_dcg180zxk
makita_dcg180zxk_2
makita_dcg180zxk_3
makita_dcg180zxk_4
makita_dcg180zxk
makita_dcg180zxk_2
makita_dcg180zxk_3
makita_dcg180zxk_4
MAKITA DCG180ZXK 18V LXT cordless kit gun 300ml in case (without battery and charger)
286.03 tax incl.
On stock, immediately available.
each
Scope of delivery
  • 1 x 1911T4-0 Putty gun holder set B, 600 ml
  • 1 x 454275-7 HOLDER A
  • 1 x 821568-1 Plastic carrying case
Product description
Sealant gun for cartridges and sausage packs
  • The LED lamp illuminates the workplace
  • Electronic overload protection protects the user and the tool
  • Battery protection system automatically switches off the power when the battery level is low
  • Variable speed
Key features according to our expert
  • Battery voltage: 18 V
  • Gun type: Cartridge/sausage gun
  • Capacity: 300 ml; 600 ml
  • Max. compression force: 5 kN
  • Supplied in: Case
  • Type of system case: Not applicable
  • Weight: 1,7 kg
  • UN number: Not applicable
  • Number of batteries included: 0
  • Product Range: Makita LXT 18V
Specifications / All features
Battery voltage
18 V
Gun type
Cartridge/sausage gun
Capacity
300 ml; 600 ml
Max. compression force
5 kN
Supplied in
Case
Type of system case
Not applicable
Weight
1,7 kg
Un number
Not applicable
Number of batteries included
0
Lxt voltage
1
Push force
5000 N
Product range
Makita LXT 18V
Net product weight
1.7 kg
Noise uncertainty (k-factor)
3 dB(A)
Drop-in depth
214 / 350 mm
Weight with battery
2.1 - 3.0 kg
No-load speed mm/s
0 - 28 mm/s
Nominal battery voltage
18 V
Vibration uncertainty (k-factor)
1.5 m/s²
Dimensions (l x w x h)
404 x 108 x 281 mm
External diameter
51 mm
Questions about this product?
Contact our customer service.
Call, mail or chat with us!
Accessories
Reviews about MAKITA DCG180ZXK 18V LXT cordless kit gun 300ml in case (without battery and charger)